Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Pilecki.Raport

10 June Monday
19:00
  • 20 zł normalne, 15 zł ulgowe

Spektakl poświęcony postaci Witolda Pileckiego i jego doświadczeniu z życia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Pilecki.Raport

Teatr Bez Maski

Reżyseria Marcin Wąsowski

Scenografia i kostiumy Marta Zbańska

Muzyka Urszula Kasprzak-Wąsowska (UrKa)

Aktorzy: Michał Łysiak, Urszula Kasprzak-Wąsowska, Sylwia Baran, Olivia Iskra, Marlena Żukowska, Krzysztof Petkowicz, Grzegorz Popiołek.

Scenariusz: w 90% to wybór z oryginalnego tekstu „Raportu” Witolda Pileckiego, 5% to fragmenty książki „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis, a 5% to tekst dramatyczny Marcina Wąsowskiego powstały w oparciu o wspomnienia syna Witolda – Andrzeja Pileckiego.   

Wstrząsający. Prawdziwy. Dokładny. Dokument Witolda Pileckiego. O Auschwitz. O Polakach. O Niemcach. O życiu. O śmierci. O cierpieniu. O strachu, walce, konspiracji i przetrwaniu.

W spektaklu mówimy słowami Pileckiego. Powracamy do wydarzeń przerażającego Oświęcimia. Wnikamy w powykrzywiane człowieczeństwo, brutalnie dotknięte zdziczeniem. Za wszelką cenę trwamy przy resztkach wrażliwości, nie popadając w nieczułą bierność i pozbawioną przyszłości obojętność. Trzymamy się człowieka, mimo że od niego (jego bezdusznej postaci) właśnie chcemy uciec jak najdalej. 

Spektakl to wędrówka w przeszłość. Ale im głębiej się cofamy, tym bardziej rysujemy smutny obraz dzisiejszego świata – tych miejsc, w których brat zabija brata, w których następuje podział na tych co żyć mogą i na tych co żyć nie powinni, w których śmierć przychodzi bez słów, nocą, metodycznie zabierając niewinnych.

Spektakl Pilecki. Raport. to świadectwa przeżycia nadziei w człowieku poddanym promieniowaniu nienawiści i okrucieństwa, to krzyk wiary w ludzką czułość, dobro i współodczuwanie. To opowieść o bohaterze. O Witoldzie Pileckim. O jego sile i poświęceniu. 

Muzyka w tym spektaklu powstaje na żywo, wraz z rozwojem historii. Jest po części improwizowana. Poddaje się opowieści, ale jednocześnie ją kształtuje, a nawet prowadzi. Jest to rzeczywiste współtworzenie, współodczuwanie i dotknięcie niepowtarzalności.  

Bilety:

Dostępne w kasie CSK oraz na stronie bilety.spotkaniakultur.com

Ticket price

  • 20 zł normalne, 15 zł ulgowe