Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej

Wystawa

28 May Thursday
10:00
Galeria wystaw czasowych
  • wstęp wolny

Pierwsza tak obszerna wystawa prac tandemu „oscarowych” scenografów – Katarzyny Sobańskiej i Marcela Sławińskiego. Wystawa w zaskakujący sposób przedstawia proces twórczy, którego efektem jest niepowtarzalna forma obrazu filmowego. Komponenty rzeczywistości i wyobraźni, od słowa do projektu – od projektu do kadru, pokazują, jak obszar scenografii nadaje wymierny KSZTAŁT ILUZJI.

Wystawa ukazuje magię i tajemnicę kina „od kuchni”, a także stanowi próbę odpowiedzi na pytanie: czym właściwie bywa scenografia filmowa? W ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” w Centrum Spotkania Kultur zostaną zaprezentowane obiekty z „Idy” nagrodzonej Oskarem za najlepszy film nieanglojęzyczny  i „Zimnej Wojny” nominowanej do Oscara w trzech kategoriach (reżyseria, zdjęcia, najlepszy film nieanglojęzyczny) Pawła Pawlikowskiego, „W ciemności” (nominowany do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny) Agnieszki Holland czy z minimalistycznych obrazów Tomka Wasilewskiego.

KATARZYNA SOBAŃSKA - zawodowo zajmuje się grafiką i malarstwem a przede wszystkim tworzy wyjątkowe scenografie filmowe, teatralne i telewizyjne. Swoje prace wystawiała w galeriach w Katowicach, Warszawie, Gliwicach, Monachium i Londynie. Wykłada na warszawskim ASP na Wydziale Scenografii.

MARCEL SŁAWIŃSKI - tworzy scenografie dla filmu, telewizji i teatru. Ślązak, personalnie i zawodowo związany z regionem, ukończył katowicką ASP na wydziale grafiki, malarstwa i rysunku; w Krakowie natomiast studiował na Wydziale Scenografii ASP. Swoją wiedzę i doświadczenie przekazuje studentom jako kierownik Katedry Scenografii Filmu i TV na ASP w Warszawie.

Tandem Sobańska & Sławiński prowadzą wspólnie autorską Pracownię Scenografii na ASP w Katowicach. Do ich wspólnych dzieł należą scenografie do filmów  „W ciemności” Agnieszki Holland, „Ida” i „Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, „Zjednoczone Stany Miłości” we współpracy z Tomaszem Wasilewskim, „Młyn i Krzyż” autorstwa Lecha Majewskiego oraz „Jesteś Bogiem” we współpracy z Leszkiem Dawidem. Od lipca 2019 roku są członkami Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Zwiedzanie z przewodnikiem w małych grupach z zachowaniem zaleceń służb sanitarnych w dni powszednie o godz. 10.00, 12.00 i 14.00, w soboty i niedziele o godz. 14.00 i 16.00 wyłącznie po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym: 81 441 56 10 lub mailowym: malgorzata.ploskon@spotkaniakultur.com ).

Pozostałe przestrzenie w budynku CSK są w dalszym ciągu niedostępne dla zwiedzających.

Galeria Wystaw Czasowych + 1

Wydarzenie w ramach IV Festiwalu Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie”

Belka

 

Ticket price

  • wstęp wolny

Hall

Galeria wystaw czasowych

Nowoczesne i różnorodne przestrzenie wystawiennicze.