Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Akademia Dokumentalna

Film

23 January Monday
12:00
Sala Kinowa
  • 10 zł Normalny
  • 7 zł Grupowy
baner

AKADEMIA DOKUMENTALNA w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie! FERIE Z KINEM DOKUMENTALNYM - cykl dla uczniów, nauczycieli i rodziców!

Od 23 do 27 stycznia zaprezentujemy filmy, których misją jest zainteresowanie młodego widza kinem dokumentalnym. Dokumenty są doskonałym źródłem wiedzy. Pobudzają ciekawość i zainteresowanie światem. Zachęcają do refleksji, rozwijają świadomość obywatelską i zdolność do oceny różnych zjawisk we współczesnym świecie.

Wszystkie filmy prezentowane przez CSK w ramach Akademii Dokumentalnej pochodzą z cenionego festiwalu filmu dokumentalnego Millennium Docs Against Gravity.


Projekcje w Sali Kinowej CSK - codziennie od 23 do 27 stycznia 2017 roku o godzinie 12:00
Bilet: 10 zł
Grupowy: 7 zł
Karnet: 5 projekcji: 40 zł
Karnet grupowy 5 projekcji: 30 zł

Bilety do nabycia w kasie Centrum Spotkania Kultur

Program: 

SPOTKANIE: WIERZĘ W SWOJĄ PASJĘ
23.01.2017, godz. 12:00, Sala Kinowa -1 
„Sonita”, reż. Rokhsareh Ghaem Maghami, Iran, Niemcy, Szwajcaria 2015, 91 min.

Sonita to młoda utalentowana raperka, której ojcem z powodzeniem mógłby być Michael Jackson, a matką Rihanna. I choć dziś jest znana na całym świecie, jej rodzina zaplanowała dla niej zupełnie inną przyszłość. Sonita z pochodzenia jest Afganką. W wieku 10 lat po raz pierwszy stała się przedmiotem transakcji małżeńskiej, zorganizowanej przez rodziców w celu zdobycia posagu dla jej brata. Film jest poruszającym portretem młodej dziewczyny za wszelką cenę walczącej o swoją wolność.

SPOTKANIE: CO NASZ ŁĄCZY – O RÓŻNICACH MIĘDZYKULTUROWYCH
24.01.2017, godz. 12:00, Sala Kinowa -1
„Adoptowani”, reż. Gudrun F. Widlok, Rouven Rech, Niemcy, Ghana 2010, 90 min.

O modzie na adoptowanie dzieci z krajów Trzeciego Świata, szczególnie wśród celebrytów, słyszał każdy. Ale adopcja przez afrykańskie rodziny dorosłych Europejczyków, którzy czują się osamotnieni w zachodnich społeczeństwach – to zupełnie nowy trend. Film pokazuje trzy osoby, które zdecydowały się zostać adoptowane przez rodziny w Ghanie. Film jest zapisem bardzo ciekawego projektu i dobrym dokumentem o związkach międzyludzkich.

SPOTKANIE: FAŁSZYWY GURU – W CO WIERZĘ?
25.01.2017, godz. 12:00, Sala Kinowa -1
„Kumaré. Guru dla każdego”, reż. Vikram Gandhi USA, 2011, 84 min.

Kumaré to fikcyjna postać oświeconego guru ze Wschodu, w którą wcielił się reżyser Vikram Gandhi. Film jest zapisem tego szczególnego eksperymentu. Odwołując się do hinduskiej filozofii i jogi, Kumaré proklamował transcendentne idee, nakłaniając ludzi do życia w zgodzie ze sobą, i innym i oraz praktyki fizycznych i oddechowych ćwiczeń. Jego poglądy okazały się pożądane i skuteczne, bo do wspólnoty dołączali wciąż nowi ludzie. Gandhi zdecydował się na ten krok wierząc, że uda się dociec, skąd w człowieku bierze się tak silna potrzeba duchowości.

SPOTKANIE: JAK JEŚĆ Z GŁOWĄ
26.01.2017, godz. 12:00, Sala Kinowa -1
„Zjedz to!”, reż. Grant Baldwin, Kanada/ USA/ Wielka Brytania, 2014, 74 min.

Wszyscy kochamy jeść i z zapałem oglądamy kulinarne programy, magazyny i blogi. Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy do kosza aż 50% wyprodukowanej żywności, ponieważ źle i nieatrakcyjnie wygląda? Film śledzi proces marnotrawienia jedzenia zarówno na farmach produkujących żywność, jak i w naszych domach. Co roku w USA wyrzuca się do kosza produkty warte miliony dolarów. A dzieje się to w kraju, w którym 1/10 mieszkańców regularnie głoduje. Twórcy filmu zdecydowali się przez 6 miesięcy żywić się wyłącznie produktami, które trafiłyby na śmietnik.

SPOTKANIE: JAK POMÓC PLANECIE?
27.01.2017, godz. 12:00, Sala Kinowa -1
„Ginący świat”, reż. Louie Psihoyos, USA, 2015, 95 min.

Blisko połowa gatunków zwierząt na Ziemi zagrożona jest dziś wymarciem. W tym my sami. Naukowcy podejmują działania, by zatrzymać masowe wymieranie fauny i flory. Zdobywca Oscara® za film „Zatoka delfinów”, były fotograf National Geographic, Louie Psihoyos postanawia aktywnie przyłączyć się do tego działania. Przedstawia spektakularny, hipnotyczny i niezwykle przekonywujący obraz życia na Ziemi, który w rzeczywistości okazuje się filmowym wezwaniem do podjęcia kroków przeciwko zniszczeniu naszej planety.

 

Po projekcjach zapraszamy na dyskusje, które poprowadzą m.in. :

SPOTKANIE: CO NASZ ŁĄCZY – O RÓŻNICACH MIĘDZYKULTUROWYCH

24.01.2017, Sala Kinowa -1 (dyskusja po projekcji)

Artur Liebhart – twórca i dyrektor festiwalu Millennium Docs Against Gravity (dawniej Planete+ Doc Film Festival), szef firmy dystrybucyjnej Against Gravity i wydawca „Magazynu Sztuki Dokumentu”. Bierze udział w pracach gremium Cinema Eye Honors, które wybiera najlepsze filmy dokumentalne świata.

SPOTKANIE: JAK JEŚĆ Z GŁOWĄ

26.01.2017 Sala Kinowa -1 (dyskusja po projekcji)

Maciej Gil – historyk kina i animator kultury filmowej, dziennikarz, prelegent i edukator filmowy, autor programów imprez filmowych w Polsce i za granicą. Na co dzień związany z krakowską Fundacją Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison, w ramach której prowadzi DKF Rozpięci, organizuje wydarzenia specjalne, redaguje bezpłatny ogólnopolski dwumiesięcznik „Informator Kin Studyjnych”, opracowuje i prowadzi Krakowskie Spacery Filmowej oraz pilotuje Kinobus. Miłośnik i znawca małych europejskich kinematografii ze szczególnym uwzględnieniem czeskiej, gruzińskiej, rumuńskiej i słowackiej. Dwukrotnie odbierał Nagrodę PISF: za dyskusyjny klub filmowy w 2010 roku i za międzynarodowe wydarzenie filmowe w 2013 roku.

Ticket price

  • 10 zł Normalny
  • 7 zł Grupowy

Hall

Sala Kinowa

Kameralna sala kinowa