Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2018

24 January Wednesday
18:00

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” to pierwszy tego rodzaju Festiwal w Lublinie i wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie, którego program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, a za pomocą obiektywnych kryteriów wydobywających najbardziej wartościowe polskie spektakle. Główną częścią Festiwalu jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle, powstałe w ostatnim czasie

Okres trwania Festiwalu: STYCZEŃ - CZERWIEC 2018

PROGRAM FESTIWALU!

 

W programie:

24 stycznia - „Gorset”, reż. Leszek Mądzik

4 luty - „Malowany Ptak”, reż. Maja Kleczewska

23 marca - Projekcja filmu „Na srebrnym globie ” w reżyserii Andrzeja Żuławskiego.

29 marca - „Chłopi”, reż. Krzysztof Garbaczewski

13 kwietnia -  Projekcja filmu „Daas” w reżyserii Adriana Panka.

20 kwietnia - „Księgi Jakubowe” Teatr Powszechny w Warszawie / pokaz specjalny - Grand Prix I edycji Festiwalu „Scena w Budowie”, reż. Ewelina Marciniak

19-22 kwietnia – Finał Festiwalu

21 kwietnia - Gala wręczenia nagród - prowadzenie Grażyna Torbicka

22 kwietnia - Koncert Yasmin Levy

27 kwietnia  Projekcja filmowa, która towarzyszy wystawie rekwizytów z filmu! „Kingsajz”.

 

Wystawy:

 

Wystawa rekwizytów z filmu „Kingsajz” reż. Juliusz Machulski

wystawa dostępna w okresie 21 kwietnia - 13 maja

 

„Opera Fashion” wystawa najlepszych kostiumów z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej

wystawa dostępna w okresie 21 kwietnia - 30 czerwca

 

„Upadek Ikara” - pokaz najlepszych prac studentów Polskich Akademii Sztuk Pięknych

wystawa dostępna w okresie 21 kwietnia - 30 czerwca

 

Ponadto w programie Festiwalu - Wydarzenia towarzyszące:

17 MAJ 2018
„Wesele” | pokaz specjalny

Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie
Reżyseria i opracowanie tekstu: Jakub Roszkowski Scenografia: Maciej Chojnacki

W realizacji przygotowanej przez zespół Teatru Andersena postanowiliśmy zatrzeć podział na aktorów i widzów. Gośćmi są wszyscy zebrani
i wszystkich nawiedza Chochoł a potem kolejne duchy. Każdy z bohaterów naszego spektaklu nosi na plecach swoje alter ego (ludzkich rozmiarów lalki przypominające nieco rozsypujące się truchła), które wczepione w ciała gości przejęły nad nimi kontrolę i nie pozwalają wyrwać się z ogarniające- go wszystko i wszystkich marazmu.

Bilety: 20 i 30 zł

 

2 i 3 CZE 2018
„Człowiek z La Manczy” | pokaz specjalny

Teatr Polski Bielsko-Biała
Reżyseria: Witold Mazurkiewicz
Dramaturgia: Witold Mazurkiewicz, Bartłomiej Harat Scenografia: Damian Styrna
Kostiumy: Barbara Guzik

„Człowiek z La Manczy” to musical rodem
z Broadwayu, gdzie był wystawiony ponad dwa ty- siące razy. Rafał Sawicki otrzymał za rolę Miguela de Cervantesa Złotą Maskę w kategorii Aktorstwo: Rola Wokalno-Aktorska.

Przedstawienie było również nominowane do Zło- tej Maski w kategoriach: Spektakl Roku i Choreo- grafia (autorstwa Jarosława Stańka).

Bilety: 40 zł i 50 zł

 

21 KWI 2018

„Przestrzenie emocjonalne – – w świecie Czechowa”

Wystawa „Przestrzenie emocjonalne –
w świecie Czechowa” Małgorzaty Komorow- skiej. To formy plastyczne – instalacje będące przestrzennym zapisem stanów emocjonal- nych, chwil, nastrojów. Inspiracje do nich miały dwojaki charakter. Z jednej strony to dramaty Antoniego Czechowa – „Wiśniowy sad”, „Wu- jaszek Wania” i „Trzy siostry” – były dziełami literackimi najmocniej kształtującymi ukazywa- ne na wystawie przestrzenie.

Wystawa organizowana przez Galerię Sztuki Sceny Plastycznej KUL

 

12 – 26 KWI 2018

„Fashion Convent x Scena w Budowie”

Ekspozycja zorganizowana we współpracy z sho- wroomem artystycznym górna 10 studio z marką Diligent

DILIGENT jest autorską marką tworzoną przez duet projektantów: Szymona Mrózka oraz Martę Pospieszną. Redefiniują modę streetwear z ele- mentami sportu, kierując ją do jednostek, które poszukują odważnych połączeń w stylu ready to wear.

wstęp wolny

 

Spotkania z Mistrzami, warsztaty, pokazy filmowe - więcej na stronie!

 

Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” to pierwszy tego rodzaju Festiwal w Lublinie i wyjątkowe na skalę ogólnopolską wydarzenie, którego program konstruowany jest nie na podstawie gustów kuratorskich, a za pomocą obiektywnych kryteriów wydobywających najbardziej wartościowe polskie spektakle. Główną częścią Festiwalu jest konkurs, w którym nagradzane są najlepsze spektakle, powstałe w ostatnim czasie. Ocenia je jury w składzie: Dominika Łarionow, Marcin Mroszczak, Małgorzata Szczęśniak i Elżbieta Wernio. W ramach Festiwalu przewidziano nagrody. Podczas drugiej edycji będziemy gościć również wystawę prezentującą Best of the Best trzech projektów z pogranicza sztuki teatru i mody, realizowanych w Galerii Teatru Wielkiego-Opery Narodowej: Opera Haute Couture, Opera od stóp do stóp, Cały teatr na naszej głowie. W CSK zaprezentują się nie tylko wybitni scenografowie, ale też debiutujący artyści. Najlepsi studenci Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu przedstawią swoje kostiumy, scenografie, makiety zgłębiające topos upadku Ikara.

Spektakle konkursowe:
 

 1. „Wesele”, reż. Jan Klata
  scenografia/ kostiumy / reżyseria światła Justyna Łagowska
  Stary Teatr w Krakowie

Spektakl rekomendowany przez: Anetę Kyzioł, Dariusza Kosińskiego i Jacka Cieślaka
 

 1. „Chłopi”, reż. Krzysztof Garbaczewski
  scenografia Krzysztof Garbaczewski, Jan Strumiłło
  kostiumy - Sławomir Blaszewski
  Teatr Powszechny w Warszawie,

Spektakl rekomendowany przez: Anetę Kyzioł, Dariusza Kosińskiego i Mike`a Urbaniaka

 1. „Idiota", reż. Paweł Miśkiewicz
  scenografia Barbara Hanicka
  Teatr Narodowy w Warszawie

Spektakl rekomendowany przez: Łukasza Maciejewskiego i Jacka Kopcińskiego
 

 1. „Triumf woli”, reż. Monika Strzępka
  scenografia Martyna Solecka
  Narodowy Stary Teatr w Krakowie

Spektakl rekomendowany przez: Łukasza Maciejewskiego i Jacka Cieślaka

 1. „Do dna”, reż. Ewa Kaim,
  scenografia Mirek Kaczmarek
  Teatr AST w Krakowie

Spektakl rekomendowany przez: Łukasza Maciejewskiego i Jacka Cieślaka

 1. „Malowany ptak”, reż. Maja Kleczewska
  scenografia Wojciech Puś, Marcin Chlanda
  Kostiumy Konrad Parol
  Teatr Żydowski w Warszawie i Teatr Polski w Poznaniu

Spektakl rekomendowany przez: Anetę Kyzioł i Mike`a Urbaniaka

 1. „Robert Robur" reż. Krzysztof Garbaczewski
  reż. światła Bartosz Nalazek
  scenografia Aleksandra Wasilkowska,
  kostiumy Sławomir Blaszewski
  TR Warszawa

Spektakl rekomendowany przez: Mike`a Urbaniaka i Dariusza Kosińskiego


Rekomendujący:

Jacek Cieślak - selekcjoner Festiwalu Polska w IMCE w Warszawie i Boskiej Komedii w Krakowie, krytyk teatralny „Rzeczpospolitej” i miesięcznika „Teatr”, członek kapituły Nagród im. Swinarskiego i Zelwerowicza, juror wielu festiwali teatralnych m. in. Prapremier w Bydgoszczy i R@portu w Gdyni. Kurator otwarcia lubelskiego Centrum Spotkania Kultur pod tytułem "Teatr w Budowie" w 2015 roku.

Jacek Kopciński - historyk literatury, krytyk teatralny, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. W swoich książkach i artykułach łączy zainteresowania współczesną poezją, dramatem i teatrem. Wykłada na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytecie Warszawskim (wydział „Artes Liberales”). Jest członkiem kapituły prestiżowej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Dariusz Kosiński - profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmował się historią i teorią sztuki aktorskiej XIX wieku. Od 2014 wraz z Wojciechem Dudzikiem jest redaktorem naczelnym internetowej Encyklopedii Teatru Polskiego. Należy do redakcji pisma „Polish Theatre Journal”; od 2016 jest redaktorem naczelnym pisma „Performer” (załozonego z jego inicjatywy w 2011).

Aneta Kyzioł - Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarka tygodnika POLITYKA, gdzie pisze głównie o teatrze i telewizji.

Łukasz Maciejewski - Autor wielu książek (m.in. "Przygoda myśli", "Aktorki. Spotkania", "Aktorki. Portrety"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator „Tygodnika Kulturalnego” w TVP Kultura.

Mike Urbaniak - dziennikarz kulturalny i krytyk teatralny, autor rozmów z najwybitniejszymi postaciami polskiego teatru.


Jury:

Marcin Mroszczak - Zaczynał karierę zawodową jako designer. Współpracował z Teatrem Narodowym pod dyrekcją Adama Hanuszkiewicza ( zrealizowany wspólnie z Andrzejem Krauze plakat do Hamleta stał się kultowym plakatem lat siedemdziesiątych) a później z Teatrem Powszechnym pod dyrekcją Zygmunta Hubnera. Projektował plakaty do filmów Andrzeja Wajdy ( „Człowiek z marmuru“, „Człowiek z żelaza“, „Panny z Wilka“, „Dyrygent“). Jego plakaty teatralne I filmowe zdobyły wiele międzynarodowych nagród. „Alicja w krainie czarów“ seria fotograficznych obrazów zrealizowanych wspólnie z Tomkiem Sikorą reprezentowała w 1981 roku Polskę, na Biennale Sztuki Nowoczesnej w Paryżu. Pracę w reklamie zaczyna w 1983 roku jako art director w strukturze McCann-Ericksson w Brukseli. Równolegle projektuje plakaty dla Raamteater w Antwerpii. W 1992 roku zakłada w Brukseli agencje Corporate Profiles. Jest współzałożycielem Corporate Profiles w Warszawie, agencji, która w 1996 roku połączyła się z międzynarodową agencją DDB. Twórca wielu znanych kampanii reklamowych m.in. (Lotto, Ikea, Tyskie). Pracę w reklamie łączy z projektowaniem plakatów. Członek międzynarodowego jury w Cannes w 2001. Przewodniczący jury Międzynarodowego Biennale Plakatu 2006. Wykładał plakat na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie oraz film reklamowy na wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dominika Łarionow - doktor nauk humanistycznych, pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, również jest kierownikiem Zakładu Teatru przy Polskim Instytucie Studiów nad Sztuką Świata. W latach 2007-2013 była przewodniczącą Scenography Working Group International Federation for Theater Research (FIRT/IFTR). Zainteresowania badawcze Dominiki Łarionow koncentrują się wokół zagadnień związanych ze scenografią. Jest autorką wielu książek i kilkudziesięciu artykułów zamieszczanych zarówno w publikacjach zbiorowych, jak i w czasopismach fachowych polskich i zagranicznych. Jest także autorką obszernego hasła: scenografia w polskiej wersji Encyklopedii Britannica (Wydawnictwo Kurpisz, Poznań 2004), analizującego dziedzinę w szerokim kontekście historycznym. W ostatnim okresie Dominika Łarionow opublikowała m.in teksty w tomach: Odsłony współczesnej scenografii. Problemy – sylwetki – rozmowy (2016) i The Routledge Companion to Scenography (2018) skupiające się na analizie współczesnego pojęcia scenografii oraz podjęła próbę usystematyzowania widocznych dróg rozwoju scenografii polskiej drugiej połowy XX wieku i początków nowego millenium.

Małgorzata Szczęśniak - polska scenografka i autorka kostiumów. Stale współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim. Była autorką scenografii i kostiumów do niemal wszystkich jego spektakli, zarówno przedstawień teatralnych, jak i operowych. Jej prace niejednokrotnie były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie. W 1990 Szczęśniak brała udział w Quadriennale Scenografii w Pradze, w 1994 pokazała swoje prace na Wystawie Młodych Scenografów w Katowicach. W 2007 roku powróciła na praskie Quadriennale, gdzie jej projekty reprezentowały polską sztukę scenograficzną. W 2008 roku otwarto wystawę jej prac w centrum kulturalnym „La Bellone” w Brukseli. W lipcu 2013 w Nowym Teatrze w Warszawie architektka Aleksandra Wasilkowska przygotowała wystawę Pojawia się i znika. Architektura scenografii Małgorzaty Szczęśniak. W 2015 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury”.

Elżbieta Wernio - Kierownik Katedry Scenografii Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Scenograf teatralny. Zajmuje się twórczością artystyczną w zakresie scenografii teatralnej, plakatem teatralnym, projektowaniem graficznym, aranżacją przestrzeni wystawienniczych i wnętrz. W swoim dorobku zawodowym ma ponad osiemdziesiąt spektakli teatralnych w wielu teatrach Polsce, w których była autorem i realizatorem scenografii i kostiumów oraz kilku realizacji Teatru TV, kilku filmów muzycznych. Również pod jej opieką artystyczną powstało kilkadziesiąt spektakli, tworzonych przez studentów scenografów na deskach Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, filia we Wrocławiu. W latach 1992-2004 trwała stała współpraca z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Scena na Plaży Teatru Miejskiego w Gdyni działała w sezonie letnim i wykorzystywała naturalne warunki plaży w Orłowie, rozpoczynając swoją działalność co roku nową premierą. Elżbieta Wernio stworzyła tam kilka swoich znaczących realizacji scenograficznych. Najczęściej i stale pracuje w zespole ze swoją siostrą, reżyserem Julią Wernio.

Nagrody:

W ramach Festiwalu przewidziano nagrody:

Złota Kieszeń – Grand Prix – nagroda przyznawana wyłącznie na jednomyślną decyzję Jury; jedynie w przypadku, gdy reżyser danego spektaklu pełni również funkcje scenografa i twórcy kostiumów, dbając tym samym o unikalny i spójny wymiar prezentowanego dzieła, w wysokości 10 000 zł oraz nagrody w 2 kategoriach:

Złota Kieszeń dla najlepszej scenografii w wysokości 7 500 zł

Złota Kieszeń dla najlepszego kostiumu w wysokości 7 500 zł

Łączna Pula nagród w konkursie wyniesie 25.000 zł. Jury będzie mogło podjąć decyzję o nie przyznaniu nagród lub wyróżnień w poszczególnych kategoriach.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

ministerstwo

PARTNER MOTORYZACYJNY:

bmw

 

Bilety:

Bilety na wydarzenia w ramach Festiwalu dostępne są w kasie CSK i na eventim.pl

Ticket price

 • -