Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Rafał Rola. Plakaty i portrety - wystawa

31 May Friday
8:00

Free access

AKTUALIZACJA: Czas trwania wystawy zostaje przedłużony do 31 sierpnia bieżącego roku. Serdecznie zapraszamy.

Rafał Rola porusza się w szeroko rozumianym obszarze malarstwa cyfrowego. Artysta ma charakterystyczny styl opierający się na odwzorowaniu tradycyjnych metod malarskich w przestrzeni cyfrowej. Jego obrazy sprawiają wrażenie, że zostały stworzone przy pomocy farb olejnych czy akwareli. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują plakaty oraz portrety.

Portrety tworzone przez Rolę są mroczne i surrealistyczne, pełne organicznych tekstur, światła i ciemności. Twarze wyłaniają się z kompozycji różnorodnych elementów. Bohaterami portretów są anonimowe twarze, które symbolizują pewne emocje. Pojawiają się również wizerunki artystów i twórców ważnych dla autora.
Plakaty Rafała Roli w oryginalny sposób ilustrują największe hollywoodzkie produkcje wytwórni, takich jak 20th Century Fox, Sony Pictures czy Marvel. Trafiają do prywatnych kolekcji, ale również wchodzą do oficjalnego kanonu promocji najpopularniejszych filmów. Plakaty przyniosły mu popularność wśród kolekcjonerów oraz uznanie branży. Rola należy do elitarnej agencji The Poster Posse, zrzeszającej najlepszych alternatywnych plakacistów filmowych świata, jak Chris Skinner, Doaly, Orlando Arocena, Tracie Ching.

Rafał Rola jest laureatem konkursów m.in. Star Wars: The Force Awakens Poster Contest (2015), #CreateAsUs (2018), na plakat z okazji 50-lecia Teatru Stu. Jego prace były prezentowane na wystawach zbiorowych „Showusyourtype HONG KONG” WhiteSpace Gallery (2010), Illustrative 2015 „Art of Passion” w Berilinie (2015), „30×30 1987 Alternative Movie Posters” w Londynie (2017), 21st Intl. Reggae Poster Contest exhibition in Liverpool (2018). Prace Rafała Roli pojawiły się w wydawnictwach takich jak SciFiNow Magazine, Poster Spy: Alternative Movie Posters, The Thing: Artbook, Star Wars. Tribute oraz w magazynie Przekrój.

Tworzy w Lublinie, na co dzień jest grafikiem w Centrum Spotkania Kultur. Projektuje również okładki książek i płyt. Jego nazwisko, w publikacjach branżowych, pojawia się obok artystów takich, jak: Laurent Durieux, Matthew Chojnacki, Matthew Griffin, Chris Weston, Peter Strain, Alex Pardee, Olly Moss, Daniel Norris, Emma Butler, Tomer Hanuka, Laura Arnold, Matthew Ferguson, Francesco Francavill.

Wystawa dostępna w okresie 30 maja - 31 lipca 2019 r. w godz. 8 - 20
Miejsce: Aleja Kultur +1 oraz Ciche Kąty
Wstęp wolny

wernisaż

 

Wystawa:

Wernisaż: 30 maja o godz. 17:00 (Foyer Sali Operowej)

Wystawa dostępna w okresie 30 maja - 31 sierpnia 2019 r.

Miejsce: Aleja Kultur +1 oraz Ciche Kąty

 

Ticket price

Free access