Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Już we wrześniu Festiwal Historii bez Liku oraz XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich

Mon, 29/07/2019 - 14:22

W dniach 18-20 września 2019 roku Lublin stanie się stolicą historii. Przez 4 dni odbędzie się aż 5 wydarzeń w ramach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich (PZHP) oraz Festiwalu Historii bez Liku.

Jubileuszową edycję Zjazdu honorowym patronatem objął Prezydenta RP Andrzej Duda. Zaproszenie do komitetu honorowego, pod przewodnictwem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, przyjęli m.in. wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin, rektor UMCS Stanisław Michałowski, a także rektor KUL Antoni Dębiński.

Wydarzenia, decyzją Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Jarosława Sellina, realizowane będą w ramach wieloletniego programu Niepodległa czyli projektu obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Bez wątpienia zarówno Zjazd, kierowany do grona historyków, jak i Festiwal, dedykowany szerokiej publiczności, będą jedynymi z najważniejszych wydarzeń poświęconych historii w Polsce zarówno w tym roku jak i na przestrzeni ostatnich 10 lat. Przez 4 dni miłośnicy historii z całego kraju spotkają się w jednym miejscu, aby poznawać i odkrywać dzieje świata.  

XX PZHP potrwa od środy 18 września do piątku 20 września 2019 roku. Wybitni historycy będą debatować w Lubelskim Centrum Konferencyjnym. W tym samym czasie w ramach Festiwalu Historii bez Liku w Centrum Spotkania Kultur odbędą się Targi Książki i Prasy Historycznej oraz Festiwal Filmu Historycznego – wejście na wydarzenia jest darmowe!

Punktem kulminacyjnym będzie wyjątkowy spektakl rekonstrukcji historycznej pt. „Bogowie Wojny”, który odbędzie się na Arenie Lublin w piątek 20 września 2019 roku. W widowisku weźmie udział ponad 200 aktorów – najlepszych rekonstruktorów z całej Europy.  

Bilety na spektakl kosztują od 20 zł do 45 zł w najlepszych sektorach. Zakupu można dokonać w przedsprzedaży online – wystarczy kliknąć tutaj.

Z kolei na Błoniach nad Bystrzycą tuż obok stadionu znajdzie się wioska historyczna. W czwartek i w piątek (19-20 września 2019 r.) uczniowie lokalnych szkół wezmą udział w Żywej Lekcji Historii (zainteresowane placówki proszone są o kontakt na adres lekcjahistorii@grupamtp.pl). Wioska zostanie otwarta dla wszystkich w piątek od godziny 17:00 i będzie czynna do soboty do godzin wieczornych.

Organizatorami wydarzeń są Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Grupa MTP. Celem zarówno Zjazdu jak i Festiwalu jest budowanie świadomości historycznej wśród wszystkich pokoleń Polaków. Organizatorzy głęboko wierzą, że zaplanowane przedsięwzięcia pozytywnie wpłyną na budowanie nowoczesnego narodu, dumnego ze swojej historii.

Serdecznie zapraszamy!

Go to the event site