Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” reż. Mads Brügger 126 min.

Film

14 Maja Wtorek
18:30
Sala Kinowa
  • 15 zł

Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?

(Cold Case Hammarskjöld)

Dania, Norwegia, Szwecja, Belgia / Denmark, Norway, Sweden, Belgium, 2018, 126 min.

Reżyseria / Directed by: Mads Brügger

Zdjęcia / Cinematography by: Tore Vollan

Producent / Producer: Peter Engel

Produkcja / Production: Wingman Media

Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2019 – FF Sundance: Nagroda za Reżyserię w kategorii Światowego Kina Dokumentalnego / Sundance FF: The Directing Award: World Cinema Documentary, 2019 – CPH:DOX Kopenhaga / CPH:DOX Copenhagen

 

W 1961 roku w tajemniczych okolicznościach w Rodezji Północnej (dziś Zambia) rozbił się samolot sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda. W katastrofie nikt nie przeżył. Hammarskjöld leciał na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a oddziałami z separatystycznego stanu Katanga. Był równie popularny co kontrowersyjny, bo wierzył, że może zaprowadzić pokój w Afryce, oddając kontynent Afrykanom. Okoliczności katastrofy lotniczej nie były jasne. Powszechnie wiadomo, że Hammarskjöld był wówczas zwolennikiem niepodległości Konga wbrew woli europejskich firm górniczych i innych potężnych podmiotów, a katastrofa była zamachem. Kto chciał zabić Hammarskjölda i czy prawdę można dziś ujawnić?

Ponad pół wieku od tego zdarzenia znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator postanawia zgłębić ten temat. We współpracy z prywatnym detektywem oraz grupą zakonspirowanych współpracowników podążają krętą ścieżką wskazówek i wątków, które okazują się coraz bardziej skomplikowane. A kiedy odkrywa kluczową dla katastrofy tajemnicę, która może wstrząsnąć całym światem, okazuje się, że czasami absurd i ironia są narzędziami potrzebnymi do stawienia czoła temu, co naprawdę wydaje się złowrogie.

Bilety:

Kasa CSK, plac Teatralny 1
bilety.spotkaniakultur.com

Cena biletów

  • 15 zł

Miejsce

Sala Kinowa

Kameralna sala kinowa