Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Od Narodzenia do Zmartwychwstania. Firmowe karty świąteczne Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

10 Grudnia Poniedziałek
8:00

Wstęp wolny

Od Narodzenia do Zmartwychwstania

Okres Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy od zawsze jest okazją do przesyłania sobie nawzajem życzeń wszelkiego dobra. Chociaż dziś coraz częściej listy i kartki z życzeniami wypierają maile i smsy, to jednak wiele jest jeszcze osób, które preferują tradycyjną formę. Karty świąteczne są nie tylko sposobem przekazywania naszych odczuć, ale powinny także – poprzez chociażby ilustracje – być nośnikiem wartości. Dawniej na kartkach odnaleźć można było sceny Narodzenia lub Zmartwychwstania – często odmalowane przez wybitnych twórców albo chociażby tradycyjną polską szopkę i ludowe zwyczaje. Dziś królują na nich skrzaty udające św. Mikołaja, choinki, bombki, płatki śniegu, wiosną zaś zajączki, kurczaczki, pisanki, bazie i żonkile – przypominające, iż zgodnie z zasadą poprawności politycznej, mamy do czynienia ze świętami sezonowymi.

Chcąc przeciwstawić się temu trendowi od 2009 roku Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wydaje unikatowe firmowe karty świąteczne propagujące perły siedmiowiekowego dziedzictwa kulturowego Lublina. Na kartach tych prezentowane są mało znane szerszej publiczności lub zapomniane dzieła sztuki – czy to przez twórców, czy to przez obecność w przestrzeni miejskiej – związane z Lublinem. Tematycznie karty nawiązują do przeżywanego okresu liturgicznego, zaś reprodukcjom prezentowanym na nich towarzyszą zawsze noty historyczne, opisujące przedstawiany obiekt, okoliczności jego powstania, artystę go tworzącego, jak również jego otoczenie. Życzenia inspirowane są wypowiedziami Świętego Jana Pawła II – w latach 1954-1978 profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, honorowego obywatela Lublina; Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego – Prymasa Tysiąclecia, w latach 1946-1949 biskupa lubelskiego; czy też myślami innych świętych i błogosławionych. Dwa razy do roku kilkaset kart z życzeniami trafia do przyjaciół i kontrahentów LPEC w całej Polsce, przyczyniając się do poznania zabytków Lublina.

 

Pragnąc udostępnić szerszej publiczności karty świąteczne, LPEC przygotowało w 2012 roku inspirowaną nimi wystawę, prezentującą dotychczasowe wydawnictwa, ale przede wszystkim promującą mało znane zabytki Lublina. Stale, z roku na rok powiększająca się ekspozycja prezentowana była na przestrzeni ostatnich lat w wielu świątyniach i instytucjach Lublina. Honorowy patronat nad wystawą zechcieli objąć Arcybiskup Stanisław Budzik Metropolita Lubelski, Jarosław Stawiarski Marszalek Województwa Lubelskiego i Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

 

Autorem tego niecodziennego projektu, jak również wystawy jest Piotr Krzysztof Kuty, zaś reprodukcje i fotografie wykonał Piotr Maciuk.

 

Wystawa firmowych kart świątecznych Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej

10 grudnia 2018 r. – 10 stycznia 2019 r., Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Aleja Kultur, poziom +1

Cena biletów

Wstęp wolny