Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Film „Obywatelka Jane. Walka o miasto” / wydarzenie towarzyszące wystawie - startARCHITEKCI"18

09 Stycznia Środa
18:00
  • wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CSK

Amerykańska pisarka i aktywistka Jane Jacobs całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i rozwoju ruchów miejskich.

Po projekcji zapraszamy na debatę, w której udział wezmą:

Piotr Bujas (architekt, projektant komunikacji wizualnej. Doświadczenie zdobywał w Holandii, Belgii i Polsce jako architekt, projektant, badacz architektury, kurator, autor projektów artystycznych. Od 2012 roku prowadzi biuro łączące praktykę na styku dyscyplin, w różnych skalach; od architektury, badań projektowych, strategii miejskich, ochrony dziedzictwa po komunikację wizualną i alternatywne (BADR). Założyciel środkowoeuropejskiego think­tanku badań architektonicznych (TRACE).), Marta Kurowska (Prezes Fundacji tu obok, która powstała po doświadczeniach z okresu starania Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016, z potrzeby kontynuowania i realizacji zaplanowanych wtedy projektów. Inicjatywy i działania fundacji adresowane są do mieszkańców dzielnicy Wieniawa, do wszystkich grup wiekowych z uwzględnieniem grup defaworyzowanych i zagrożonych wykluczeniem z różnych powodów (społecznych, socjalnych, zdrowotnych). W swojej działalności fundacja tu obok stosuje zasady poszanowania praw obywatelskich i społecznych, ekologii, zrównoważonego rozwoju, sprawiedliwego handlu, otwartości, jawności, pełnej dostępności do informacji.) oraz Michał Wolny (zajmuje się edukacją rowerową w grupie Porozumienie Rowerowe. Grupa ma na celu aktywne wspieranie rozwoju ruchu rowerowego w Lublinie, zarówno w kwestii budowy dobrej infrastruktury, ale też i prowadzenia kampanii społecznych i edukacyjnych. Obecnie Porozumienie Rowerowe jest częścią Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie).

 

Projekcja filmu oraz dyskusja stanowią wydarzenie towarzyszące wystawie „startARCHITEKCI”18”.

Wystawa startARCHITEKCI”18 prezentuje 93 projekty dyplomowe inżynierskie i magisterskie obronione w 2018 roku na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Wystawa dostępna w przestrzeni City Project (poziom -1), Aleja Kultur na poziomie -1 oraz Aleja Kultur na poziomie 0.

Wystawa czynna od poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia budynku.

Wstęp na wystawę wolny

 

logos9

 

Cena biletów

  • wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie CSK