Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Zegar tyka... Katastrofa klimatyczna w kinie | Akademia Kina CSK

Spotkanie

22 April Thursday
19:00
Online

Free access

Kino CSK zaprasza na 26. odcinek Akademii Kina CSK!

Akademia Kina CSK to propozycja dla osób, które lubią kino i chcą czerpać jeszcze większą frajdę z oglądania filmów i seriali. To regularne spotkania, podczas których w lekkiej i luźnej atmosferze poznajemy najciekawsze zjawiska w polskim i światowym kinie. Cykliczne zajęcia zazwyczaj odbywają się online na platformie Zoom lub na żywo w CSK i składają się z wykładu oraz dyskusji. Udział w Akademii jest bezpłatny.
___________________________________________
WYKŁAD TOMASZA KOLANKIEWICZA: Zegar tyka... Katastrofa klimatyczna w kinie

Działalność człowieka coraz intensywniej przyczynia się do degradacji planety. Wzrost populacji, nadmierne eksploatowanie zasobów, niepohamowana konsumpcja, globalizacja, kolejne kataklizmy to zagadnienia, które nie schodzą z pierwszych stron gazet. Naukowcy od dekad alarmują, że ta sytuacja wkrótce doprowadzi do zagłady.
Kino jako machina wizualizacji ludzkich marzeń, ale też lęków, od bardzo dawna obrazuje możliwe scenariusze ostatecznej zagłady ludzkości. W ostatnich latach fala postapokaliptycznych filmów mocno wezbrała. Jak wyglądały wizje zmierzchu ery ludzi w kinie? Czy wizje snute przez filmowców przy początkach kina ziściły się? Czy kino snując mroczne wizje działa jako sygnał ostrzegawczy czy może przeciwnie – ułatwia oswojenie sytuacji i działa usypiająco?
___________________________________________
PROWADZĄCY:

Tomasz Kolankiewicz – filmoznawca, historyk filmu i programista filmowy współpracujący z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym, Teatrem Nowym w Warszawie, Gildią Reżyserów Polskich i licznymi festiwalami filmowymi. Przez wiele lat członek redakcji filmowej TVP Kultura. Autor kilkuset telewizyjnych i kilkudziesięciu kinowych przeglądów filmowych. Pracuje nad książką w całościowy sposób opisującą fenomen polskiego powojennego kina gatunkowego. Dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
___________________________________________
JAK UCZESTNICZYĆ?

Udział w webinarze jest bezpłatny – należy jedynie zapisać się za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: LINK.
Link do wydarzenia, które odbywa się na aplikacji ZOOM, wyślemy w dniu, w którym odbywa się wykład.
___________________________________________
O KINIE CSK:

Kino CSK mieści się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. To miejsce spotkań z dobrym kinem artystycznym, autorskim oraz gatunkowym. To również inteligentna rozrywka dla widzów wymagających oraz szukających w kinie emocji, piękna, inspiracji oraz niezapomnianych doświadczeń. Kino CSK posiada również swoją wirtualną salę na platformie MojeEkino.pl. Serdecznie zapraszamy do oglądania filmów z naszego repertuaru pod linkiem.

 

Ticket price

Free access

Hall

Online