Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

„Dzieci Hioba” w wykonaniu Wolnego Chóru, o. Tomasza Dostatniego i Julii Cimafiejewej

Koncert

21 June Tuesday
19:00
Sala Kinowa
  • wstęp wolny

"Organizatorzy Festiwalu BLISKI WSCHÓD ogłaszają zmianę w programie koncertu pt. 'Dzieci Hioba", który odbędzie się w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie w dniu 21.06.2022 o godz. 19:00. 

W wydarzeniu nie weźmie udział Chór Wolny, który był zapowiadany jako jeden z wykonawców koncertu.

Zmiana ta jest niezależna od organizatorów Festiwalu BLISKI WSCHÓD.

Za niedogodności przepraszamy. "

https://neareastfestival.pl/dzieci-hioba-zmiana-w-programie-koncertu/

W związku z zaistniałą sytuacją koncert zostaje przeniesiony do Sali Kinowej CSK (poziom -1), wstęp wolny. Osoby, które zakupiły bilety, prosimy o zgłaszanie się  Kasy CSK po zwrot pieniędzy.


 

Wolny Chór to zakazany na Białorusi kolektyw, który ukształtował się podczas protestów 2020 roku. Stał się symbolem białoruskiego ruchu oporu. Kiedy patriotyczne pieśni władza uznała za ekstremistyczne, wykonawcy przebrali się w biało-czerwono-białe szaty, założyli czerwone maski i kontynuowali swoją działalność w warunkach partyzanckich: pojawiając się znienacka na ulicach Mińska, śpiewając tradycyjne białoruskie pieśni i hymny i znikając w okamgnieniu.

Chórzyści doświadczyli represji i więzienia, lecz nie zaprzestali „muzycznej walki”: działają w konspiracji, ukrywają twarze i imiona, nagrywają teledyski i urządzają koncerty. Nadal są narażeni na represje. Maski, które nosi Wolny Chór, to nie jest kostium sceniczny, to gwarancja bezpieczeństwa: za wykonywanie historycznych białoruskich pieśni i utworów ludowych na Białorusi grozi kara więzienia. 

 

Andrej Chadanowicz - wybitny białoruski poeta, tłumacz i bard. „Mury” Jacka Kaczmarskiego w tłumaczeniu Chadanowicza były jedną z głównych pieśni białoruskich protestów w 2020 roku. Od 2021 r. mieszka poza Białorusią.

 

o. Tomasz Dostatni - Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1990. Ukończył studia filozoficzne i teologiczne na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uczęszczał na wykłady z literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W latach 1990–1995 mieszkał w Pradze, gdzie pełnił funkcje mistrza nowicjatuproboszcza Polskiej Parafii Personalnej, korespondenta Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Założył tam Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej.

W latach 1995–2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze” w Poznaniu.

Jest autorem kilkudziesięciu programów telewizyjnych z cyklu “Rozmowy w drodze”. Publikuje także w prasie świeckiej i katolickiej. Został członkiem rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego “Salve”. Tłumaczy z języka czeskiego.

Prowadził w latach 2000–2020 dominikańską Fundację Ponad granicami im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie.

Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej współorganizował przez wiele lat program Przekraczać mury, z Uniwersytetem im. Adama Mickiewiczacykl spotkań Europa, ale jaka?.

***

Wydarzenie w ramach 1. Festiwalu Bliski Wschód | ФЕСТИВАЛЬ БЛИЗЬКИЙ СХІД | ФЕСТЫВАЛЬ БЛІЗКІ УСХОД

Ticket price

  • wstęp wolny

Hall

Sala Kinowa

Kameralna sala kinowa