Skip to main content
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Andrzej Pągowski | Wajda na nowo

Wystawa

27 May Friday
8:00
Foyer Sali Operowej

Free access

Kolekcja plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo” to 60 nowych plakatów do wszystkich, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych filmów reżysera.

Andrzej Pągowski poznał Andrzeja Wajdę w roku 1981 podczas pracy nad plakatem do filmu „Człowiek z żelaza”. Jest twórcą plakatów do takich filmów reżysera jak „Kronika wypadków miłosnych”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „Danton”, „Wałęsa człowiek z nadziei”, „Powidoki”. Plakat do filmu „Człowieka z żelaza” stał się ulubionym plakatem Wajdy, o czym wielokrotnie mówił, a nawet zażartował w jednym z wywiadów, że do takiego plakatu warto było zrobić film.

Wszyscy mamy świadomość pozycji Wajdy w polskiej i światowej kinematografii, ale gdy zapytamy przeciętnego odbiorcę, jakie filmy zrobił, wymienia kilka tytułów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”… Andrzej Wajda zrealizował 60 filmów, w tym wiele bardzo ciekawych dokumentów.

W roku 2021 nałożyły się dwie rocznice: 95 urodzin i 5 śmierci reżysera. Z tej okazji Andrzej Pągowski postanowił zrealizować projekt „Wajda na nowo”. Przygotowując się do niego oglądał wszystkie filmy w kolejności, w jakiej powstawały. Od etiudy szkolnej „Zły chłopiec” z 1951 roku, do ostatniego filmu fabularnego „Powidoki” i dokumentalnego „Moje inspiracje” z 2016.

Powstało 60 nowych plakatów, z jednym wyjątkiem. Ulubiony plakat reżysera „Człowiek z żelaza” został tylko zaadaptowany z pierwotnego poziomu na format pionowy.

Wielkim wsparciem przy całym projekcie była Krystyna Zachwatowicz-Wajda, żona reżysera, z którą konsultowane były wszystkie projekty. W realizację projektu włączyło się wiele firm i instytucji, między innymi Państwowy Instytutowi Sztuki Filmowej.

Projekt ma na celu zaprezentowanie za pośrednictwem plakatów pełnej twórczości Andrzeja Wajdy, popularyzowanie jej poprzez wernisaże, festiwale, wydawnictwa.

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana w sierpniu 2021 roku w Suwałkach, miejscu urodzin Andrzeja Wajdy, podczas Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”, którego pomysłodawcą jest Andrzej Pągowski. Była wydarzeniem towarzyszącym Festiwalowi Filmów Fabularnych w Gdyni w tym samym roku, później została zaprezentowana w Muzeum Kinematografii w Łodzi i w Inowrocławiu.

Andrzej Wajda – polski reżyser filmowy i teatralny. Urodził się 6 marca 1926 roku w Suwałkach, zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie.

Pierwsze filmy fabularne: „Kanał”, „Popiół i diament”, w których dokonywał rozrachunku z czasami II wojny światowej, zainicjowały polską szkołę filmową. Współtworzył kino moralnego niepokoju, demaskujące patologie systemu komunistycznego w Polsce filmami „Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”.

Był reżyserem niezwykle wszechstronnym. Ma na swoim koncie filmy psychologiczne, historyczne, polityczne i adaptacje dzieł literatury pięknej: „Popioły”, „Brzezina”. „Wesele”, „Panny z Wilka”, „Zemsta”, „Pan Tadeusz”. Zrealizował też wiele filmów dokumentalnych, najczęściej poświęconych sztuce. Wyreżyserował łącznie 60 filmów.

Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych, w tym Oscara za całokształt twórczości.

Andrzej Pągowski – grafik, malarz, społecznik, autor ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych.

Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie, m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorki i San Francisco czy w Centrum Pompidou w Paryżu.

Laureat licznych nagród polskich i międzynarodowych, między innymi w Konkursie The Hollywood Reporter w Los Angeles (Nagroda The Best of Show, sześć razy złoty medal, kilka srebrnych, brązowych i wyróżnień) oraz Chicago International Film Festival (Nagroda Srebrnego Hugona i wiele innych).

MoMA w Nowym Jorku umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w swoich zbiorach

-wstęp wolny

Wernisaż wystawy 26.05.2022 |godz. 18:00| Foyer Sali Operowej

Wystawa czynna do 7.08.2022 od poniedziałku do niedzieli w godzinach otwarcia budynku.

Dee

Dee

Dee

Dee

Dee

Dee

Dee

Fot.: Dee Fotografka

Ticket price

Free access

Hall

Foyer Sali Operowej