Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Jeszcze nie dziś (Things We Dare Not Do) - 18. Millennium Docs Against Gravity

Film

12 Września Niedziela
14:00
Sala Kinowa
  • 12 zł ulgowy / 15 zł zwykły / 10 zł (pakiet 10+)

Festiwal Millennium Docs Against Gravity osiąga pełnoletność! 18. edycja festiwalu, który w zeszłym roku stał się największym polskim wydarzeniem filmowym, odbywa się w Lublinie w dniach od 3 do 12 września 2021!

Zwyczajowo oprócz niezapomnianych seansów nie zabraknie wyjątkowych spotkań z twórcami i bohaterami filmów oraz debat wokół ważnych tematów zaprezentowanych w filmach. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego najwyższej próby z całego świata!

Tegoroczne hasło festiwalu to „Świat się budzi”. Wszyscy z nadzieją czekamy, aż rzeczywistość zacznie wracać do normalności, pokonując pandemię, która zmieniła obraz naszej codzienności w 2020 roku. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej. Wiele filmów prezentowanych w programie 18. Millennium Docs Against Gravity dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Lublin i Poznań).

[PL]
Szesnastoletni Ñoño żyje w spokojnym miasteczku na meksykańskiej prowincji. Lubi prowadzić zajęcia sportowo-taneczne dla miejscowych dzieciaków i zdaje się być radosnym nastolatkiem. Jednak o zachodzie słońca wymyka się nad wodę, gdzie nakłada makijaż i przymierza sukienki…

Na jego twarzy maluje się wtedy autentyczne szczęście – w końcu może być sobą. Ñoño od dłuższego czasu szykuje się do ujawnienia rodzicom swojej tajemnicy – nie chce już dłużej się ukrywać. W miejscu, w którym żyje, kulturowe role płciowe są jasno określone, więc takie wyznanie wymaga wyjątkowej odwagi. Tymczasem podekscytowani mieszkańcy miasteczka szykują się do lokalnego festynu. Podczas wiejskiej potańcówki dojdzie do tragedii…

„Jeszcze nie dziś” to drugi pełnometrażowy film wyreżyserowany przez urodzonego w Meksyku Bruna Santamaríę , który do tej pory pracował głównie jako operator, czego dowodem są przepiękne, klimatyczne zdjęcia w filmie.

Santamaría przygląda się też swojemu bohaterowie z niezwykłą czułością i empatią, sprawiając że od Ñoño bije naturalność i spontaniczność. Udało mu się uchwycić najdrobniejsze, intymne gesty, które mówią o tolerancji oraz społecznych zachowaniach i relacjach znacznie więcej niż jakiekolwiek słowa.

Meksyk, 2020, 71 min.
Reżyseria: Bruno Santamaría Razo
Zdjęcia: Bruno Santamaría Razo
Producent: Abril López Carrillo
Produkcja: Ojo de Vaca, FOPROCINE
Wybrane festiwale i nagrody: 2020 – Hot Docs Toronto, 2020 – IDFA, Amsterdam,  2020 – DOC NYC, Nowy Jork, 2020 – MFF Chicago, 2020 – FF FICVIÑA, Viña del Mar: Specjalne Wyróżnienie Jury w Sekcji Filmów Dokumentalnych, 2020 – MFF Guadalahara, 2020 – FF LGBT, Lublana, 2020 – DocPoint Helsinki

[ENG]
El Roblito is a small town of a few hundred inhabitants in Mexico, surrounded by mangroves where life seems to go its own way rhythm. Ñoño, a 16-year-old teenager stands out from the group with which he spends his time, the children of the community. He does choreography, organizes activities and seems to be one of them. However, what the young man most yearns for throughout the day is being able to go to his secret place, where, at least for a few minutes, away from the eyes of other people, he manages to see himself according to his most intimate wishes. As the date of an important town festival approaches, Noño will try to gather the courage to communicate his greatest wish to his parents: dressing as a woman. But the risk is huge, as that is exactly the type of thing we dare not do, and additionally it implies that his childhood will be left behind forever.

Mexico, 2020, 71 min.
Directed by: Bruno Santamaría Razo
Cinematography by: Bruno Santamaría Razo
Producer: Abril López Carrillo
Production: Ojo de Vaca, FOPROCINE
Selected festivals and awards: 2020 – Hot Docs Toronto, 2020 – IDFA Amsterdam,  2020 – DOC NYC New York, 2020 – Chicago IFF, 2020 – FICVIÑA FF, Viña del Mar: Jury Special Mention – Documentary Competition, 2020 – Guadalajara IFF, 2020 – LGBT FF: Ljubljana, 2020 – DocPoint Helsinki

 

Cena biletów

  • 12 zł ulgowy / 15 zł zwykły / 10 zł (pakiet 10+)

Miejsce

Sala Kinowa

Kameralna sala kinowa