Przejdź do treści
Page Loader
Czcionka: A A A
Kontrast: A A A A X

Przeżyć (Flee) - 18. Millennium Docs Against Gravity

Film

11 Września Sobota
19:15
Sala Kinowa
  • 12 zł ulgowy / 15 zł zwykły / 10 zł (pakiet 10+)

Festiwal Millennium Docs Against Gravity osiąga pełnoletność! 18. edycja festiwalu, który w zeszłym roku stał się największym polskim wydarzeniem filmowym, odbywa się w Lublinie w dniach od 3 do 12 września 2021!

Zwyczajowo oprócz niezapomnianych seansów nie zabraknie wyjątkowych spotkań z twórcami i bohaterami filmów oraz debat wokół ważnych tematów zaprezentowanych w filmach. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego najwyższej próby z całego świata!

Tegoroczne hasło festiwalu to „Świat się budzi”. Wszyscy z nadzieją czekamy, aż rzeczywistość zacznie wracać do normalności, pokonując pandemię, która zmieniła obraz naszej codzienności w 2020 roku. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję, że społeczna solidarność, której jesteśmy świadkami obecnie, może zostać z nami na dłużej. Wiele filmów prezentowanych w programie 18. Millennium Docs Against Gravity dotyczy aktywizmu i wzywa do działania na rzecz lepszego, równego i ekologicznego świata.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jest to jedyny festiwal filmowy w Europie, który odbywa się jednocześnie w siedmiu różnych miastach (Warszawa, Gdynia, Wrocław, Katowice, Bydgoszcz, Lublin i Poznań).

[PL]
Animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance, gdzie zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkusie Międzynarodowym i porównywany jest do legendarnego „Walca z Baszirem”. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy. To także intymna opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności. W życiu Aminą dominuje poczucie straty i to na wielu poziomach. Bohater musiał brutalnie wkroczyć w dorosłość i przez ponad 20 lat tłumił w sobie traumatyczne doświadczenia. Dziś, jako niespełna czterdziestolatek, odnosi sukcesy nauce jako naukowiec i planuje ślub ze swoim długoletnim partnerem. Amin postanawia zdradzić prawdę o sobie w filmie, ale nie jest gotowy, żeby stanąć oko w oko z kamerą, dlatego reżyser Jonas Poher Rasmussen (jego dawny szkolny kolega) postanowił sięgnąć po animację. Tłumione do tej pory wspomnienia tworzą poruszającą historię, w której granice czasu i przestrzeni ulegają zatarciu. Znaleźć w niej można liczne paralele ze współczesnością. Film jest fascynujący nie tylko pod względem unikalnej formy, ale również niezwykle bliskiej relacji  bohatera z reżyserem.

Dania, Francja, Szwecja, 2021, 92 min.
Reżyseria: Jonas Poher Rasmussen
Reżyser animacji: Kenneth Ladekjær
Producent: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen
Produkcja: Cinephil
Wybrane festiwale i nagrody: 2021 – FF Sundance: Wielka Nagroda Jury w Konkursie Międzynarodowym

[ENG]
This animated documentary is the true story about a man's need to confront his past in order to truly have a future. Amin arrived as an unaccompanied minor in Denmark from Afghanistan. Today, at 36, he is a successful academic and is getting married to his long-time boyfriend. A secret he has been hiding for over 20 years threatens to ruin the life he has built for himself. For the first time he is sharing his story with his close friend – the director. Told mostly through animation, FLEE weaves together a stunning tapestry of images and memories to tell the deeply affecting and original story of a young man grappling with his traumatic past in order to find his true self and the meaning of home.

Denmark, France, Sweden, 2021, 92 min.
Directed by: Jonas Poher Rasmussen
Animation Director: Kenneth Ladekjær
Producer: Monica Hellström, Signe Byrge Sørensen
Production: Cinephil
Selected festivals and awards: 2021 – Sundance FF: World Cinema Grand Jury Prize

Cena biletów

  • 12 zł ulgowy / 15 zł zwykły / 10 zł (pakiet 10+)

Miejsce

Sala Kinowa

Kameralna sala kinowa